Kişiye Özel Zayıflama Programı

Zayıflama Programları konusunda tüm bildiklerinizi unutucaksınız…

Sonuç getirmeyen zayıflama programı reçetelerinden ve kalori hesaplarından bıkanlar için şimdi yeni bir alternatif var, Metabolic Balance sistemi…

Metabolic Balance aslında bir diyet değil, kilo düzenleyici bir metabolizma programı. Programın yaratıcısı ise kendisi de yıllarca diyet programları uygulamış ve sonuç alamamış bir kişi…

Dahiliye ve beslenme uzmanı Alman Doktor Wolf Eckhart Funfack. Doktor Funfack, geleneksel bütün diyetleri uyguladıktan sonra kendi sistemini kurmaya karar vermiş ve Metabolic Balance sistemini oluşturmuş.

Bu sistem, yeme içme alışkanlıklarını sağlıklı ve dengeli bir şekilde düzenleyerek, kişiye özel bir beslenme programı oluşturulmasını sağlıyor.

Programın süresi vermek ya da almak istediğiniz kilo ya da metabolizmanın düzelmesi süresine göre değişiyor. Metabolic Balance Türkiye’nin açılışı için ülkemize gelen DoktorWolf Eckhart Funfack, programla ilgili olarak merak ettiğimiz sorulara da cevap verdi.

Zayıflama Programı İle ilgi Sorular

6 Değil, 3 Öğün Yemek
Sistemin farklılıklarından biri, son zamanlarda bütün zayıflama programlarında önerilen “Az ama sık yemek” yerine “günde 3 öğün yemek” önermesi…

Bütün öğün aralarında en az 5 saat olması öneriliyor ve bir öğünün en fazla bir saatte bitmesi gerektiği belirtiliyor.

Doktor Wolf Eckhart Funfack, bu konuyla ilgili olarak; “Vücudun besinleri rahatlıkla sindirebilmesi için makul bir dinlenme zamanına ihtiyaç var.

Her ara öğün metabolizmanın dengesini bozarak ensülin düzeyini yükseltiyor ve acıkma ataklarını tetikliyor. Bu nedenle 5 saatlik mola süresine sadık kalmak büyük önem taşıyor.

Yemeye protein gurubu ile başlanmalı ve yemek süresi bir saati geçmemeli. Sistemin spor olayına bakışı da farklı.

Dört aşamadan oluşan programın sıkı döneminde, spor yapılması tavsiye edilmiyor. Sadece yürüyüş, esneme ve pilates gibi hafif egzersizler öneriliyor. Doktor Wolf Eckhart Funfack, “Spor yaparken daha ziyade karbonhidrat yakılır.

Bizim amacımız ilk etapta yağ yakmak olduğu için ağır sporları programın üçüncü aşamasından sonra öneriyoruz. Bir de vücut yağı en çok uykudayken yakıyor. Dolayısıyla uykusuzluğun dengeyi bozduğu ve minimum 8 saat uyku düzenini korumanın çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor” diyor.

Metabolizmayı Dengelemek

Amaç Metabolizmayı Dengelemek
Program, sağlıklı beslenme ile metabolizmayı güçlendirmeye ve vücudun dengede tutulmasına yardımcı oluyor.

Amaç, insanların hayatları boyunca doğru beslenerek kendi metabolizmalarını dengelemesi. Kişiye özel hazırlanan beslenme planı sayesinde vücut ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı besinleri alıyor.

Bu şekilde metabolizma sağlıklı çalışıyor ve doğal bir ensülin salgılaması teşvik ediliyor. Kilosu kontrol altında oluyor. Vücut hangi yapı taşına ihtiyaç duyarsa onu çeşitli sinyallerle iletir. Metabolic Balance, bu sinyalleri anlamayı, kişiye vücudunun gerçekten neye ihtiyacı olduğunu öğreterek, ihtiyaç duyduklarını almayı sağlamayı amaçlıyor” diyor.

Metabolic Balance Ne Sağlar ?

Metabolic Balance Ne Sağlar? 
Zayıflama: Sadece bir beslenme değişikliği ile diyet yapmadan, zayıflamaya destek ürünler ve ilaçlar kullanmadan sağlığınızı koruyarak kilonuzu düzenleyebilirsiniz. Dengeli ve arzu edilen vücut ağırlığı: Birçok diyet kürlerinde görülen, çabuk kilo verme ve tekrar çabuk kilo almaya yol açan YO – YO etkisi bu sistemde görülmez. Kişi bir kere beslenme biçimini değiştirmiş ve sonrasında bazı kurallara dikkat etmişse, elde ettiği kilosunu korur.

Canlılık ve güçlülük: Beslenme şeklinin değişikliği genelde kişinin kendisini fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlar. Kişinin kendisini daha sağlıklı ve canlı hissetmesi, psikolojisinin, fiziksel gücünün ve konsantrasyonunun yükselmesine ve duygularının dengelenmesine yol açar.

Güzel cilt: Zayıflama sürecinde kadınların korktuğu yüzde ve vücutta baş gösteren kırışıklıkların ve çökmelerin bu program çerçevesinde oluşmadığı gözlenmiştir. Bu program çerçevesinde gözlenen kas ve dokuların zayıflamasından ziyade, vücudun yağlı kısımlarının zayıflamasıdır. Bu şekilde sağlanan zayıflamada cilt gergin ve güzel kalır.

Metabolic Balance Programı Nasıl Uygulanıyor?
Birinci aşama (Hazırlık dönemi)
Kısa bir süre olan hazırlık dönemi, beslenme konusunda “koçlarınız” ile yapacağınız görüşme ile başlıyor. Laboratuar tahlilleri doğrultusunda, kişiye özel bir beslenme planı yapılıyor. Bu plan çerçevesinde vücudunuzu koruyacak olan basit ve sorunsuz beslenme değişiminin hazırlığı yapılmış oluyorİkinci aşama (Sıkı dönem)
En az iki hafta devam edecek sıkı beslenme döneminde, vücudunuz kendisini yeni sağlıklı beslenme planına göre ayarlar. Siz bu doğrultuda vücut kilolarınızda ortaya çıkan değişikliği fark edecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Üçüncü aşama (Rahat dönem)
Üçüncü aşamada artık dikkatlice ikinci aşamada izin verilmeyen besinleri ve miktarları denemeye başlıyorsunuz. Bu süreçte size en iyi uyan beslenme şeklini bulacaksınız. Dengeli metabolizmaya sahip olduğunuz anda, kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmeye başlayacaksınız.

Dördüncü aşama (Koruma dönemi)
Bu dönem sınırsız olup, yeni kilonuzdan ve halinizden memnun olmakla başlar. Elde ettiğiniz başarıyı, beslenme ve hareketlerinize de uyguladığınızda nasıl bir değişim geçirdiğinizi göreceksiniz. Artık bu kuralları uygulamaya devam ederek kendinizi koruyabilirsiniz.

Diyet Listelerimiz için

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir