Kegel Egzersizleri Nedir ? Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

Kegel egzersizi nedir? Pelvis kasını güçlendirmek için yapılan bir egzersiz türüdür.

Kegel eksersizleri neden önemlidir? Kadınlar ve Erkekler nasıl yapar.

Genç kızlarda da kegel eksersizlerini yapmalı mı, gerek var mıdır?

Genç kızların vajinal kaslar sıkı bir yapıdadır. Yalnız tecrübe eksikliğinden dolayı bu kasları kontrol edebilme de zaman zaman zorluklar, sorunlar yaşanabilmektedir.

Özelikle cinsel ilişki sırasında vajinal kasları yeterince gevşetememe bayanların ilişki sırasında ağrı hissetmelerine neden olur. Kegel eksersizlerini genç kızlık döneminden itibaren bilmeleri ve yapmayı öğrenmeleri hem cinsel hayatlarında kolaylık sağlayacaktır hem de orta yaşlarda ortaya çıkabilecek olası jinekolojik problemlere karşı da önleyici etken olacaktır.

Kegel egzersizi yapan birisi diğer kadınlara göre normal doğumu daha kolay yapabilmektedirler.

Kegel egsersizi nasıl yapılır?

kegel egzersizi

Vajinal kasları istediğimiz gibi çalıştırmayı ve hakim olmayı yani (kasıp gevşetmeyi) öğrendikten hemen sonra kegel egsersizlerine başlanmalıdır.

“Kegel egzersizine başlarken vajinal kaslarınızı daha önce öğrenmiş olduğunuz şekilde güzelce kasın ardından birkaç saniye kasılı olarak bekledikten sonra kaslarınızı gevşetin, birkaç saniye gevşek olarak bekledikten sonra tekrar kasın ve kasınızı kasılı olarak birkaç saniye bekledikten sonra tekrar gevşetin. Bu şekilde kegel egzersizine 10 kez devam edin. Yapmış olduğunuz bu hareket “1 set” olarak kabul edilmektedir.Egzersizleri yaparken normal şekilde nefes alıp vermeniz gerekmektedir ve yalnızca PC kaslarınıza odaklanmanız epey önemlidir

Egzersizleri yaparken normal şekilde nefes alıp vermeniz gerekmektedir ve yalnızca PC kaslarınıza odaklanmanız epey önemlidir(1).

Parmak ile kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Kegel egzersizini parmağınız yardımı ile de yapabilirsiniz. Kaslarınıza hakim olmayı parmaklarınızı kullanarakta öğrenebilirsiniz. Peki nasıl yapılır öncelikle sırt üstü yatar pozisyonda uzanın ve derin derin nefes alıp verin. Daha sonra işaret parmağınızı yavaş bir şekilde vajinanızdan içeri sokun. Parmağınız içeri soktuktan sonra idrarınızı tutma ve bırakma şeklinde kegel egzersizini yapın. Vajinanızın parmağınızı sıkmasını ve bırakmasını hissedin deneyimleyin. İlk başlarda toaf bir şey olduğunu hissedebilirsiniz bu duygu zaman içinde alışıp haz almaya başlayacaksınız. Bu hareketi daha sonra 2 parmağınızı sokarakta yapabilirsiniz hatta eşinizin parmağı içerdeykende de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Cinsel ilişki (sex) sırasında kegel egzersizi nasıl yapılır?

Pelvis kaslarınızı kefşettikten sonra bu kasları tam olarak hakim olmayı yavaş yavaş öğrendikten sonra cinsel ilişki sırasında eşinizin penisi vajinanızın içindeyken kegel egzersizini yapabilir (sıkma ve bırakma hareketi ile yapabilirsiniz) Penisin vajinanızın içinde penisini hareket ettirmesiyle birlikte sizde sıkma ve bırakma hareketleri ile uyum sağlıya bilirsiniz. Sizin ve eşinizin cinsel performansını epey artıracaktır. Ayrıca yapılan deneyimler sonucu erkeklerin epey hoşuna gittiği gözlemlenmiştir.

Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir?

  1. Kegel egzersizlerinin kadın ve erkeklere pek çok faydalar vardır.
  2. Kadınlarda idrar kaçırma problemi yaşayanlar için çok faydalıdır idrar kaçırma sorununu önleyici tedavi olarak gösterilir.
  3. Rahim, mesane ve bağırsak sarkmalarına karşı etkilidir toparlanmasına yardımcı olur.
  4. Hamile bayanların normal doğuma hazırlanmasında önemli bir etkendir. Doğum sonrasında vajinanın eski haline almasına (sıkılığına) ulaşmasının sağlanmasında çok büyür bir yardımcı egzersizdir.
  5. Kadın ve erkeklerde ilişkide hazzın seviyesini artırarak cinsel doyumun sağlanmasını sağlar. Seks yapmanın faydalarını vücuda saymakla bitmez.
  6. Cinsel isteksizlik tedavilerinde en etkili yöntemlerdendir.
  7. Orgazm fonksiyonunun sağlanmasında epey etkilidir.
  8. Vajinismus ve disparuni gibi (ağrılı cinsel birleşme) tedavilerine destek sağlanmasında faydalı bir egzersizdir.
  9. Basen bölgesindeki yağları eritme özelliği vardır.

Ne kadar süre sonunda fayda görmeye başlanır diye merak ediyorsanız. Genelde kegel egzersizlerine başladıktan 4-6 hafta sonra faydasını görmeye başlarsınız. Bu süre bazen 3 veya 6 aya kadar uzayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir