Cilt Soyulması Neden Olur? Çözüm Önerileri Nelerdir ?

CİLT SOYULMASI İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELERDİR ?

Cilt soyulmasının ilk nedeni kuru ciltlerde, çok fazla güneşe maruz kalmış ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde görülen cilt soyulması özellikle yüz bölgesinde meydana gelir.

Kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde cilt soyulması için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Piyasada soyulma problemi için bulunan kimyasal içerikli krem ve peelingler, içerdiği paraben ve sülfat gibi zararlı maddeler nedeniyle cilt sağlığına oldukça zararlıdır.

Bunun yerine bitkisel içerikli ürünler kullanabilir yada evde hazırlayabileceğiniz kürlerle cilt kurumasını ve soyulmasını önleyebilirsiniz.Öncelikle kuruyan ve soyulan cildinizin onarılması için doktor tavsiyesiyle eczanelerden temin edebileceğiniz bepanthen,fitokrem gibi nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 3 gün düzenli kullanımda yüz soyulması önemli ölçüde azalacaktır.Sadece soyulma problemi için değil günlük olarak da cilt yapımıza uygun nemlendiriciler kullanmamız gerekir

.

Cilt kuruluğunda ve soyulmalarında kullanılan en etkili bitkisel çözüm zeytinyağıdır.Mükemmel bir nemlendirici ve E vitamini açısından zengin olan zeytinyağı cildi doğal yoldan korur ve besler.

Yine cildin soyulmasını engelleyen bir başka doğal ürün aloe vera jeli de cildi yatıştırır ve besler.Tahriş ve kaşıntıyı hafifletir.

Cilde masaj yapılarak uygulanan jel ılık su ile durulanır ve günlük olarak kullanılabilir.İçerisinde protein ve laktik asit bulunan sütte ciltte oluşan soyulmaları azaltmaya yardımcı olur.

Bunun dışında içinde C Vitamini ve bol miktarda su bulunan salatalık da cildimiz için önemli bir nemlendiricidir.Güneş yanığı riskini azaltan salatalık cildi onarır ve soyulma riskini ortadan kaldırır.

Son olarak bir çok mineral ve asidi içinde barındıran yoğurtta cilt bakımı ve soyulmalarında kullanılır.Aynı zamanda cildi nemlendirir ve ölü derilerden arındırır.

Deri (Cilt) problemlerinizin onarılmasında bitkisel yöntemler yeterli gelmiyorsa bir cilt doktorundan yardım alabilirsiniz.

Cildinizin yapısına,yaşınıza ve oluşan izlerin,lekelerin derinliğine göre doktorunuzun uygulayacağı lazer yada peeling işlemleriyle bu problemler kesin olarak giderilir ve cilt yapısı onarılarak daha sağlıklı hale gelir.

Cilde iyi gelen zengin faydalı besinlerden oluşan Akdeniz diyetini 1 hafta uygulamanız cildinizi pozitif etkileyecektir tıklayın ”Akdeniz Diyeti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir