Sağlıklı Diyet Listesi-Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı diyet listesi nasıl olmalı?

Kendinize uygun dengeli ve düzenli bir diyet listesiyle sizde kilo verebilirsiniz.

Soğuk kış günlerini yavaş yavaş geride bırakıp, sıcak ve hareketli yaz günlerine doğru ilerliyoruz.

Kışın koşuşturmaca ve soğuk havanın motivasyonu düşürmesi gibi nedenlerin de etkisiyle, vücudunda misafir ettiğin yağlardan kurtulmanın zamanı geldi.

Fakat uzun vadede formda bir vücuda sahip olmak için, ‘’plajda nasıl görüneceğim’’ endişesiyle yapılan dönemsel diyetlerin yeterli olmadığını ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmen gerektiğini unutmamalısın.

Fazla kilolarından kurtularak zayıflamak istiyorsan, öncelikle sana uygun hazırlanmış bir diyet listesine ihtiyacın var. Ama zayıflamayı hedeflerken sağlıksız diyet listesi ile sağlığından olmamak için dikkatli olmalısın.

Bu nedenle diyet listesine tüm besin gruplarından gerektiği kadar almaya ve hiçbir besini tamamen reddetmemeye özen göstermelisin.

Örneğin ‘’Hamur kilo aldırır’’ düşüncesiyle, bu besin grubuna dair kendine kısıtlamalar koymamalısın.

Karbonhidratlar, vücudumuza ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayan en önemli kaynaklardandır. Ancak, makarna, pilav, beyaz ekmek gibi karbonhidrat kaynaklarının yerine; çavdar, kepek, buğday gibi karbonhidrat kaynaklarını tercih etmek senin için daha sağlıklı seçimler olacaktır.

Bu besinlerin lif oranları yüksek olduğu için, daha uzun süre tok kalmana yardımcı olurlar. Bunların yanı sıra, sebzeler de düşük kalori oranlarıyla her öğünde tercih edilebilecek besinlerdir.

Yoğurt ise hem protein hem kalsiyum içermesi nedeniyle, ara öğünler için oldukça sağlıklı bir seçenektir.

Kas yapısını güçlendiren ve yağ yakımını kolaylaştıran protein, fit bir vücut için vazgeçilmez öğelerdendir. Diyet listesi içerisinde bulundurulmaması gereken yiyecekler ise hamur işleri, kızartmalar ve tatlılardır.

Şeker doğrudan kana karıştığı için kilo aldırma konusunda oldukça etkili bir maddedir. Bu nedenle kilo verme sürecinde şekerden uzak durman gerekir.

Ancak haftada bir defa olacak şekilde ve çok ağır olmamak kaydıyla kendini sevdiğin bir tatlıyla ödüllendirebilirsin. Bu zayıflarken motive olman için de yardımcı olacaktır.

Kadayıf, künefe gibi hamurlu ve şerbetli tatlılardan ise, sütlaç, kazandibi gibi daha hafif olan sütlü tatlıları tercih etmen daha doğru olacaktır.

Sağlıklı bir diyet listesi nasıl hazırlanır?

Sağlıklı ve tüm besin gruplarını içeren bir diyet listesi örnekteki gibi hazırlanmalıdır: Sabah: 1 adet yumurta, 2 dilim buğday, çavdar ya da kepek ekmeği, domates, salatalık, peynir Ara Öğün: Yoğurt Öğle: Tavuk ızgara, salata Ara Öğün: Meyve Akşam: Tercihe göre bir sebze yemeği, bulgur pilavı Örnekte de olduğu gibi, sağlıklı diyet listesi hem protein, hem vitamin, hem kalsiyum hem de karbonhidrat içermelidir. Protein çeşitliliği olması açısından mercimek, kuru fasulye gibi bakliyatları da beslenme programına dahil edebilirsin. Ayrıca, günde yaklaşık 2 litre su tüketmeyi ve egzersiz ile diyet programını desteklemeyi unutmamalısın.

Tüm Diyet Listelerimiz

Diyet Yemek Tariflerimiz

Spor Egzersiz Sayfamız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir